Köszönjük a jelentkezéseket szemléletformáló programunkkal kapcsolatos pályázati felhívásunkra. A döntés nagyon nehéz volt, mert nagyon sok színvonalas pályázat érkezett – határidőn belül. A nyertes intézmények listája az alábbiakban látható, a megadott email címre is küldtünk értesítést minden pályázónak. A programsorozat Egyesületünk számára 2022. évi 1 %-os felajánlásokból valósulhat meg, amit ezúton is köszönünk!
PÁLYÁZATI EREDMÉNYEK:
- Pecöli Bóbita Művészeti Óvoda, Pecöl
- Boglárka Néphagyományőrző Óvoda és Konyha, Inárcs
- Borsfai Fekete István Általános Iskola, Borsfa
- Budapest XVI. kerületi Gyerekkuckó Óvoda 1. sz. Telephelye, Budapest
- Szegedi Bárczi Gusztáv Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda és Általános Iskola, Szeged
- Váci Árpád Fejedelem Általános Iskola, Vác
Társadalmi szemléletformálás segítőkutyákkal – pályázati felhívás óvodáknak és iskoláknak
A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület a 2022. évi 1 %-os SZJA-felajánlásoknak köszönhetően 6 szakmai szemléletformáló programot tud megvalósítani térítésmentesen 2024-ben, melyre várjuk óvodák és iskolák jelentkezését.
A pályázható szemléletformáló program leírása
Programunk célja, hogy hallás-, látás- és mozgássérült segítőkutya-gazdák közös ismeretterjesztő foglalkozás keretein belül hozzájáruljanak a fogyatékos emberek elfogadtatásához, esélyegyenlőségének elősegítéséhez. A különböző fogyatékossággal élő gazdák segítőkutyáikkal látogatnak el az intézményekbe, és az interaktív foglalkozások során többféle fogyatékossági típussal ismertetik meg a kisgyermekeket, tanulókat. A fogyatékossággal élő gazdák élethelyzetének bemutatása – a segítőkutyáik révén – egy sokkal nyitottabb megközelítést tesz lehetővé, ami különösen fontos, hiszen a fogyatékosságokat tabuként kezeli még sok esetben a társadalom. A szemléletformáló programunk célja nem csak a fogyatékos személyek inklúziójának elősegítése, hanem az óvodás és iskolás gyermekek szociális készségeinek fejlesztése is (pl. elfogadás, segítőkészség, empátia, együttműködő készség), személyiség-, közösségfejlesztés.
A foglalkozáson játékos formában osztjuk meg a saját élményeinket. Például:
- mit jelent az akadálymentesítés mozgás-, hallás- és látássérült személyeknek,
- milyen segédeszközöket használnak a különböző fogyatékossággal élő emberek,
- hogyan tudnak mások hatékonyabb segítséget nyújtani számukra,
- miben különböznek, miben egyeznek az egyes fogyatékossági típusok,
- a sokszínűségünk ellenére mindannyian egy közös világban élünk.
A nyertes intézményekben tartott program felépítése
Óvodák esetén:
- Hatvan perces szemléletformáló foglalkozás. A programot az adott óvodával egyeztetve pontosítjuk (pl. a gyermekek létszáma, életkora, helyszíni adottságok).
Videó egy óvodai szemléletformáló programunkról.
Iskolák esetén:
- Negyvenöt perces segítőkutya-bemutató nagyobb létszámú közönség számára (a létszámot a csupán a helyszínben rejlő lehetőségek korlátozzák: fontos azonban, hogy annyi tanuló tud résztvenni a segítőkutya-bemutatón, ahányan kényelmesen beférnek úgy, hogy a fogyatékossággal élő gazdáknak és a segítőkutyáknak is marad legalább 50 négyzetméternyi hely a program megtartásához).
- A közös bemutató után egy hatvan perces szemléletformáló tréninget tartunk az iskola által választott szűkebb osztályközösség számára (20-30 fő). A csoportdinamika befolyásolja a programunk sikerességét, így osztályokat összevonni, bontani nem javasoljuk, ezt a tematikát egy osztályközösség számára építettük fel. (Általános iskolák esetében a második, szemléletformáló foglalkozáshoz javasoljuk legalább 3. évfolyamos gyermekek kiválasztását.)
Videó egy iskolai szemléletformáló foglalkozásunkról.
PÁLYÁZÓK KÖRE
Magyarországi székhelyű óvodák és iskolák (részvételi kör: az intézmény döntése szerinti óvodai csoportok/iskolai osztályok).
A PROGRAM HELYSZÍNE
A segítőkutyák bevonásával tartott egy-egy foglalkozást az adott, nyertes fogadó intézményben bonyolítjuk le (pl. tornaterem, udvar, aula). Minél nagyobb a hely, annál jobb, ugyanakkor fontos a nyugodt, csendes helyszín (pl. foglalkozás közben ne legyen „átjárás”). Mivel mozgássérült előadó is tartozik a csapathoz, kérjük, jelezzék a jelentkezési lapon, hogy a foglalkozás lehetséges helyszíne a parkolóból akadálymentesen megközelíthető-e, illetve van-e kerekesszékkel közlekedő személyek számára kialakított mosdó az intézményben vagy a környéken.
IDŐKERET
Egyesületünk e pályázati felhívás keretében összesen 6 intézményt (várhatóan 3 óvodát + 3 iskolát) látogat meg úgy, hogy az nem jelent anyagi terhet a fogadó intézmény számára.
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ
2024. március 31. 18.00.
A JELENTKEZÉS MENETE
A felhíváshoz kapcsolódó online jelentkezési lap elérhető ide kattintva, ezt kérjük kitölteni. A szakmai értékelést követően a honlapunkon olvasható majd a programba bekerült intézmények neve, ezenkívül minden kapcsolattartó a megadott email címen értesítést kap a döntéssel kapcsolatban. A programban való részvételhez írásos intézményvezetői hozzájárulás szükséges (együttműködési megállapodás). Az értékelés lezárultjával munkatársunk emailben keresi meg a nyertes intézményt. Amennyiben a hozzájárulás nem érkezik vissza a kapcsolatfelvételtől számított 7 napon belül, akkor az Egyesület más jelentkezőt választ.
A pályázat nyerteseit szakmai Bizottság választja ki, megjelöli a pályázók sorrendjét. Mindenkinek köszönjük előre is az érdeklődését!
Az értékelés szempontjai például:
- motivációs okok
- előnyt jelenthet, ha a parkolóból akadálymentesen megközelíthető helyszín (pl. udvar, terem) és kerekesszékkel is használható mosdó van az intézményben vagy a környéken
- a foglalkozáson van lehetőség fotók készítésére (pl. fényképes beszámoló az Egyesület közösségi oldalaira is felkerülhet) – amennyiben egy-egy szülő ehhez nem járulna hozzá, azt a szervező jelezze az Egyesület kapcsolattartójának.
JELENTKEZÉSI LAP elérhető ide kattintva.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Honlapunkon: www.segitokutya.net
Facebook-oldalunkon: www.facebook.com/segitokutya
Emailben: Dr. Loványi Eszter (lovanyieszter@segitokutya.net)