NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület

Terápiás kutya

TERÁPIÁS-SEGÍTŐ KUTYA KÉPZÉS

A terápiás kutya gazdájával együtt dolgozik, ketten látogatnak el csoportokhoz és segítenek a fejlesztő foglalkozások kivitelezésében. A kutya felvezetője szorosan együttműködik a csoport (gyógy)pedagógusával, így valósítják meg a hatékonyabb fejlesztést. A kutyás terápiának két ága van, a látogatások illetve a fejlesztő terápiás foglalkozások. Előbbinél a kutya meglátogatja a csoportot, de célzott feladata nincs. Utóbbinál a kutya aktívan részt vesz a foglalkozáson, különféle feladatokat hajtva végre.

Fizikai segítség: A csoport tagjai számára az olykor talán unalmas vagy nehéz fejlesztő feladatok elvégzése kellemes élménnyé válik, ha azt egy kutyával kell megvalósítani. A kutya fontos, hogy szót fogadjon a csoport tagjainak (ne csak a gazdájának), így velük együtt tudja a feladatokat végrehajtani (pl. a megfelelő színű labdát kiválasztani, akadálypályát a gyerekekkel együtt teljesíteni, úgy, hogy a póráz a gyerekek kezében van stb.) A kutya és gazdája együtt segítenek az óra megtartásában. A terápiás kutyák alkalmazása nagyon sokrétű, a mozgásfejlesztésen át az olvasás-tanulásig minden területen tud egy jól képzett kutya segíteni, valamint a célcsoportok is változatosak, a korai fejlesztéstől a pszichiátriai betegek kezelésén át az idősek otthonáig bárhol bevethető egy terápiás kutya. A kétlépcsős vizsgán a kutya és gazdája bizonyítja, hogy a gazda képes a kutyát ingergazdag környezetben is kontrollálni valamint, hogy a kutya semmilyen váratlan helyzetre nem reagál agresszívan.

Lelki segítség: A csoport tagjai szoros érzelmi kötődést alakítanak ki a kutyához, ezért ez a munka sok felelősséggel jár- a kutya egyik napról a másikra a csoportból történő kivonása a gyerekek számára komoly traumát okozhat, ezért aki ilyen munkára vállalkozik, az nem hagyhatja a csoportot hirtelen ott. A kutyás terápia eredményességét az adja, hogy a kutya a csoport tagjait elfogadja olyannak amilyenek, korlátaik ellenére dolgozik velük együtt, a gyerekek végre valakit irányítani tudnak (hiszen eddig mindig nekik lett megmondva, hogy milyen feladatot csináljanak, most a kutyának ők is tudnak feladatot adni).

A jelentkezés menete leendő terápiás kutya felvezetőknek:

  1. Kérjük, írjon egy levelet czirjakhelga@gmail.com e-mail címre!
  2. Ezután kerül sor a személyes találkozásra, részletek megbeszélésére, valamint felnőtt kutya esetében elő-tesztre.
  3. A leendő terápiás kutya felvezetője és NEO MSKE szerződést köt (pl. kiképzés menete, rendje).

A jelentkezés menete intézményeknek/magánszemélyeknek:

  1. Kérjük, írjon egy levelet palfy.panni@gmail.com e-mail címre!
  2. Küldünk Önnek egy jelentkezési lapot, amit kérünk kitölteni.
  3. Ezután kerül sor a személyes találkozásra, igények felmérésére, részletek megbeszélésére.
  4. Az intézmén/magánszemély és a NEO MSKE  együttműködési megállapodást köt.

Kapcsolódó információk:
A terápiás kutyák vizsgaszabályzata.
A segítő kutya kiképzésének, vizsgáztatásának és alkalmazhatóságának szabályairól szóló rendelet.
Tájékoztató a segítőkutya alkalmazásáról.
A segítő kutyákkal szemben támasztott állategészségügyi követelmények.